MIĘDZYSZKOLNA SIEĆ WSPÓŁPRACY NAUCZYCIELI - AKTYWNA TABLICA
W Szkole Podstawowej nr 2 im. Czesława Niemena w Korfantowie realizowana jest kolejna edycja rządowego Programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” na lata 2020-2024.
Program jest skierowany do szkół, w których uczą się uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, posiadający różnorodne zaburzenia rozwojowe, utrudniające lub uniemożliwiające prawidłowy proces kształcenia.
W ramach działania programu zostały zakupione pomoce dydaktyczne i narzędzia do terapii i kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dzięki którym możliwe jest zastosowanie TIK w edukacji. Pomoce multimedialne mogą być wykorzystane w pracy stacjonarnej oraz zdalnej, hybrydowej, na zajęciach indywidualnych i grupowych. Wykorzystywanie nowoczesnych programów terapeutycznych zapewnia uczniom wysoką jakość kształcenia, adekwatną do indywidualnych potrzeb, a także zwiększa zaangażowanie dzieci w proces uczenia się. Umożliwia to wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z niepełnosprawnościami i trudnościami w nauce oraz przygotowanie ich do funkcjonowania w społeczeństwie.
Głównymi narzędziami potrzebnymi do realizacji powyższych celów, wykorzystywanymi w naszej szkole są uznane programy edukacyjne mTalent. Zgodnie z werdyktem jury GESS Education Awards 2022 to najnowocześniejsze, wielokrotnie nagradzane, stworzone przez specjalistów programy skutecznie wspierające terapię dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i pozwalające na całkowitą indywidualizację przebiegu nauczania. Pomoce naukowe w ramach programu dotyczą obszarów: matematycznego, polonistycznego, percepcji wzrokowo- słuchowej, ADHD, autyzmu. Zestawy stacjonarne do pracy z uczniami zawierają urządzenia wspomagające działania multimedialne. Znajdują się tu m. in.: tablet, dwa monitory, słuchawki i głośniki stereofoniczne, mikrofony, nauszniki przeciwhałasowe. W zestawach mamy także przewodniki metodyczne, zabawki sensoryczne (piłeczki z wypustkami, kostkę do manipulacji „infinity cubes”, taśmę rehabilitacyjną, ściskacz do nadgarstków, gniotek, lupę, liczmany), gry planszowe, escape room, karty zadań oraz zestawy scenariuszy do wykorzystania.
Z powyższych pomocy naukowych korzystają na swoich zajęciach nauczyciele poszczególnych zespołów przedmiotowych (humanistycznego, matematyczno- przyrodniczego, językowego) w ramach nauczycielskich zespołów samokształceniowych. Osobną grupę użytkowników tworzy zespół specjalistyczny nauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjne z uczniami posiadającymi orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz nauczyciele prowadzący zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze z języka polskiego i matematyki.
Podczas pierwszego zebrania nauczycieli korzystających z programu powołano szkolnego e-koordynatora do koordynowania działań w zakresie stosowania TIK w szkole. Został nim pan Grzegorz Łaszczewski.
Nauczyciele w ramach pracy zespołów przedmiotowych dzielą się doświadczeniem z pracy z programami edukacyjnymi. Tworzą scenariusze zajęć oparte na różnych programach edukacyjnych, m. in. na mTalent.
W ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu podjęto współpracę z Miejskim Zespołem Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Gorlicach oraz z Zespołem Szkół Specjalnych im. Adama Mickiewicza w Namysłowie.
Wymiana doświadczeń i dzielenie się przyjętymi rozwiązaniami z innymi jest możliwe dzięki udostępnieniu scenariuszy zajęć z wykorzystaniem TIK oraz przykładów dobrych praktyk w odpowiedniej zakładce na szkolnej stronie internetowej.