CZY CZERWONA KAPUSTA JEST CZERWONA?
Nie od dzisiaj wiadomo, że łączenie sił w działaniu i współpraca daje dużo pożytku. Zwłaszcza, gdy cel jest szlachetny. W ramach projektu „ UTW dla Społeczności "słuchacze Uniwersytetu prowadzą działania mające na celu ochronę naszej planety i ludzkiego zdrowia poprzez wprowadzanie diety planetarnej.
Tym razem – w środę, 29.05.2024 r. na warsztat, i to dosłownie, wzięta została czerwona kapusta. Członkowie Klubu Młodego Odkrywcy „Szperacze” zaprosili słuchaczy UTW w Korfantowie na zajęcia laboratoryjne, które pozwoliły bardzo dokładnie przyjrzeć się Brassica oleracea var. capitata f. rubra – bo taka jest łacińska nazwa tego powszechnie znanego warzywa.
Zaczęliśmy od punktu stycznego, czyli przepisów na czerwoną kapustę, z dodatkiem świeżych ziół. Następnie przedstawiliśmy podstawowe informacje, w tym, tę bardzo istotną – warzywo to zawiera antocjany. Dzięki wsparciu klubowiczów nasi warsztatowi goście zobaczyli pod mikroskopem antocjany w wakuolach komórek, przeprowadzili badanie wpływu odczynu roztworu na barwę antocyjanu, a wreszcie zbadali za pomocą tego naturalnego wskaźnika pH, jaki odczyn mają wybrane rodzaje mydeł. Goście naszego laboratorium otrzymali więc narzędzie do sprawdzania, czy używane mydło ma odpowiedni dla naszej skóry odczyn.
Wszystko to działo się w bardzo miłej i naukowej atmosferze.
Opiekunki KMO „Szperacze”'
Jolanta Flakowska
Marzena Zawadzka-Maćków