IV WOJEWÓDZKI FESTIWAL PIOSENEK CZESŁAWA NIEMENA
Duże wydarzenie muzyczne jakim jest Wojewódzki Festiwal Piosenek Czesława Niemena mamy już niestety za sobą. Impreza zgromadziła festiwalową publiczność oraz znamienitych gości w dniu 9 lutego 2018 r.
Widzowie z wielką przyjemnością wysłuchali zarówno amatorskich, festiwalowych interpretacji utworów Czesława Niemena, jak i tych profesjonalnych, w ramach Koncertu ”Czesław Niemen – czy Go jeszcze pamiętasz?” w wykonaniu Jarosława Królikowskiego (vokal) oraz Jana Edwarda Czachora (słowo).
Wrocławianin, Jarosław Królikowski, jako wieloletni śpiewak Operetki a przede wszystkim Opery Wrocławskiej, koncertował na wielu scenach krajowych i zagranicznych. Jednak szczególnie jest mu bliska muzyka rozrywkowa: R.Charlesa, J.Browna, T.Jonesa, C.Richarda, a szczególnie Czesława Niemena. Z upodobaniem wykonuje piosenki z wczesnego okresu twórczości tego wielkiego polskiego artysty, a utwory Czesława Niemena w jego interpretacji i wykonaniu, płyną z głębi duszy. Siła i barwa jego głosu, jak słyszeliśmy, znakomicie oddaje atmosferę niemenowskiego repertuaru piosenek, króla polskiego rocka.
Dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 w Korfantowie Czesław Niemen jest postacią szczególną - patronem. Każdego dnia staramy się pamiętać o przesłaniu płynącym z jego twórczości, ale w Dniu Patrona Szkoły, którego clou stanowi Festiwal, głębiej sięgamy do jego twórczości i głębiej zapadają nam niezwykłe słowa i muzyka.
Festiwalowe wykonania utworów Niemena oceniało Jury w składzie: Marek Kryjom, wokalista i gitarzysta zespołu Piersi, Adam Sinicki, dyrektor ZS w Tułowicach, Zbigniew Marcinkiewicz, opiekun i nauczyciel muzyczny licznego grona solistów oraz zespołów muzycznych, oraz Zbigniew Herman, instruktor do spraw muzyki MGOKSiR w Korfantowie.
Jury, jak co roku, miało bardzo trudne zadanie do wykonania oceniając zmagania 26 solistów, występujących w trzech kategoriach: soliści – szkoła podstawowa, soliści – gimnazjum oraz soliści ze szkół ponadgimnazjalnych. Swoje możliwości wokalne i sceniczne prezentowały także cztery zespoły wokalne.
Artyści nadali osobisty rys prezentowanym utworom i nie obawiali się korzystać z bogatej skarbnicy twórczości Czesława Niemena. Usłyszeć można było zarówno piosenki znane, jaki i utwory mniej znane szerokiej publiczności, trudne wokalnie, stawiające wysokie wymagania przed wykonawcami.
Ostatecznie, wśród solistów w kategorii szkół podstawowych za najlepszą wykonawczynię jury uznało Natalię Asman z PSSP nr 5 w Krapkowicach. Natalia wykonała w utwór „Klęcząc przed tobą”. Miejsce drugie zajęła Martyna Larysz reprezentująca MGOK w Głogówku. Martyna zaprezentowała publiczności „Ciuciubabkę”. Natomiast na miejscu trzecim znalazła się Karolina Tomczyk dzięki wykonaniu utworu „Jednego serca”. Karolina reprezentowała ZSP w Ścinawie Małej.
Serca publiczności i jury skradła Julia Gudzikowska – najmłodsza uczestniczka Festiwalu, ale występująca z nerwem scenicznym i dużą energią. Julia otrzymała wyróżnienie oraz Nagrodę publiczności.
Zwyciężczynią w kategorii soliści – gimnazjum została Kinga Szczepańska reprezentująca OKiR w Paczkowie. Kinga zaśpiewała „Obok nas” poruszając publiczność i jury. Na drugim miejscu uplasowała się Agnieszka Poremba (MGOK w Głogówku) wykonując utwór „Domek bez adresu”. Na trzecim miejscu znalazł się Michał Śmietański dzięki wykonaniu utworu „Wspomnienie”. Michał reprezentował OKiR w Paczkowie. W tej kategorii jury przyznało jeszcze wyróżnienie, które przypadło w udziale Alicji Baryckiej z SP nr 2 w Korfantowie za wykonanie utworu „Czas jak rzeka”.
Wśród solistów ze szkół ponadgimnazjalnych, zdaniem jury, aż dwie wykonawczynie zasłużyły na pierwsze miejsce. Zostały nimi: Wiktoria Rejlich z Technikum TEB Edukacja w Opolu, która wykonała utwór „Wiem, że nie wrócisz” oraz Roksana Zarówny śpiewająca „Sen o Warszawie”, a reprezentująca ZS w Tułowicach (LO).
Miejsce drugie przypadło Kamili Szpinecie reprezentującej MGOKSiR w Korfantowie. Kamila wyśpiewała II miejsce wykonując „Klęcząc przed Tobą”.
Na trzeciej pozycji uplasowała się Julia Bieruta wykonując „Obok nas”. Julia Także reprezentowała MGOKSiR w Korfantowie.
Jury przyznało jeszcze dwa wyróżnienia w tej kategorii. Przypadły one Radosławowi Krawczykowi (MGOKSiR w Korfantowie) oraz Katarzynie Napolskiej (ZS w Tułowicach). Artyści wykonali kolejno utwory: „Jednego serca” oraz „Płonąca stodoła”.
W kategorii zespołów jury przyznało pierwsze miejsce „Efemerydzie” z SP nr 2 im. Czesława Niemena w Korfantowie za wykonanie utworu „Ptaki śpiewają kocham”. Drugie miejsce przypadło zespołowi „Fermata” z MGOK w Głogówku za wykonanie utworu „Płonąca stodoła”. Trzecim miejscem cieszył się zespół „Raj” z PG w Białej za wykonanie utworu „Mamo nasza mamo”.
Wyróżnienie przyznano zespołowi „Ryzykanci – Muzykanci” z ZSP w Przechodzie za wykonanie „Pod papugami”
Nagrody zostały wręczone zwycięzcom przez dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Czesława Niemena w Korfantowie, Małgorzatę Sinicką. Wręczaniu nagród asystowali członkowie jury, ściskając dłonie zwycięzcom i uczestnikom Festiwalu.
Obdarowanie zwycięzców i wyróżnionych możliwe było dzięki hojności licznych sponsorów Festiwalu. Do ich grona należą: Burmistrz Korfantowa, Przewodniczący Rady Miejskiej w Korfantowie, Radni Rady Miejskiej w Korfantowie, Sołtysi Gminy Korfantów, Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Dyrektorzy Szkół Gminy Korfantów, Zakład Sprzętu Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego w Korfantowie, Bank Spółdzielczy w Korfantowie, Sklep wielobranżowy w Ścinawie Małej- Elżbieta Cwajna, Sklep Iwako, Kwiaciarnia Irys, Państwo Luchowscy.
Uroczystość zaszczycił swoją obecnością pan Burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik, który objął ją także honorowym patronatem.
Po IV Wojewódzkim Festiwalu Piosenek Czesława Niemena pozostał ślad w naszej pamięci i sercu. Już jednak oczekujemy na V Festiwal, by ponownie delektować się Jego twórczością w myśl słów z jednej z piosenek: „Idźmy, więc naprzód świadomi pozostawiania za sobą śladów…”.
Jolanta Flakowska
Zdjęcia: Wiktoria Dyl, Julia Przyklenk i Dawid Giele