II WOJEWÓDZKI FESTIWAL PIOSENEK CZESŁAWA NIEMENA

Utworzono dnia 11.03.2024

Czesław Niemen, a właściwie Czesław Juliusz Wydrzycki - wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i autor tekstów. Urodzony 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach k. Nowogródka, pochowany na warszawskich Powązkach w 2004 r.

Jeden z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie najbardziej oryginalnych i wpływowych twórców polskiej muzyki popularnej XX wieku.

Dla społeczności Gimnazjum w Korfantowie jest patronem szkoły. Każdego dnia staramy się pamiętać o przesłaniu płynącym z jego twórczości, ale jest taki szczególny dzień w roku, kiedy upamiętniamy jego postać - Dzień patrona szkoły. Kulminacyjnym punktem obchodów jest Wojewódzki Festiwal Piosenek Czesława Niemena. Ta cykliczna impreza miała w tym roku miejsce czwartego marca.

Świąteczny dzień rozpoczął się uroczystym apelem, po którym pierwszoklasiści obejrzeli film dokumentalny o życiu i twórczości Czesława Niemena. Ten ciekawy dokument wyprodukowany został przez Telewizje Polską, a wyreżyserowany przez Eugeniusza Szpakowskiego.

Klasy drugie i trzecie przypominały sobie postać patrona poprzez prezentacje i montaże slowno-muzyczne. Przygotowani duchowo i emocjonalnie gimnazjaliści stali się uważną publicznością dla II Wojewódzkiego Festiwalu Piosenek Czesława Niemena. Tym bardziej uważną, że w tym roku po raz pierwszy przyznana została nagroda publiczności.

Jury konkursu w składzie: Marek Kryjom, wokalista i gitarzysta zespołu Piersi, Adam Sinicki, dyrektor ZS w Tułowicach oraz wokalistka Żaneta Wójcik, trudziło się wielce oceniając występy artystów.

Na Festiwalu zmagało się, prezentując wyrównany, wysoki poziom osiemnastu solistów, występujących w dwóch kategoriach: soliści – szkoła podstawowa oraz soliści – gimnazjum. Swoje możliwości wokalne i sceniczne prezentowało także sześć zespołów wokalnych.

Artyści nadali osobisty rys prezentowanym utworom i nie obawiali się korzystać z bogatej skarbnicy twórczości Czesława Niemena. Usłyszeć można było zarówno piosenki znane, jaki i utwory mniej znane szerokiej publiczności, trudne wykonawczo, stawiające wysokie wymagania przed wykonawcami.

Ostatecznie, wśród solistów w kategorii szkół podstawowych za najlepszą wykonawczynię jury uznało Karolinę Tomczyk z ZSP w Ścinawie Małej. Karolina wykonała utwór „Dziwny jest ten świat”. Zadziwiające było także to, skąd w tak filigranowej postaci tak potężnie brzmiący głos. Natomiast drugie miejsce wywalczyła Agnieszka Poremba z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Głogówku wykonaniem utworu „Domek bez adresu”. Na trzeciej pozycji uplasowały się ex aequo Alicja Barycka z ZSP w Korfantowie („Pamiętam ten dzień”) oraz Wiktoria Paluch z OKiR w Paczkowie („Włóczęga”).

Zwyciężczynią w kategorii soliści – gimnazjum została Maja Myśliwiec z ZS w Łambinowicach. Maja zaśpiewała „Dziwny jest ten świat” poruszając publiczność i jury. Na drugim miejscu uplasował się Konrad Balbuza z PG im. Polskich Noblistów w Paczkowie. Konrad wywalczył drugie miejsce wykonaniem utworu „Obok nas”. Na trzecim miejscu znalazła się Paulina Zator z ZS w Łambinowicach wykonując ten sam utwór. W tej kategorii jury przyznało jeszcze wyróżnienie, które przypadło w udziale Dawidowi Klimasowi z PG nr 1 w Głuchołazach za wykonanie utworu „Wspomnienie”.

W kategorii zespołowych wykonań utworów Czesława Niemna najlepiej wypadł ansambl Fermata reprezentujący MGOK w Głogówku. Dziewczęta ujęły jury i publiczność wykonaniem utworu „Płonąca stodoła”. Dwa drugie miejsca przyznano zespołom Chorum z ZS w Łambinowicach („Pod papugami”) i Zespołowi Wokalnemu z Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie („Jołoczki, sosionoczki”). Trzecim miejscem cieszył się Duet Gumlak Monika, Wac Justyna z Gimnazjum w Pakosławicach śpiewający piosenkę „Moja i twoja nadzieja”. Na wyróżnienie zasłużył natomiast Zespól Wokalny z ZSP w Ścinawie Małej wykonaniem utworu „Pod papugami”.

Publiczność festiwalowa nagrodziła Zespól Wokalny z Gimnazjum w Korfantowie za oryginalne, emocjonalne i energetyczne wykonanie utworu  „Jołoczki, sosionoczki”.

Nagrody zostały wręczone zwycięzcom przez utalentowanego muzycznie i muzykę kochającego Burmistrza Korfantowa, Janusza Wójcika oraz dyrektor Gimnazjum w Korfantowie, Małgorzatę Sinicką. Wręczaniu nagród asystowali członkowie jury, ściskając dłonie zwycięzcom i uczestnikom Festiwalu. Sponsorami nagród były firmy i osoby prywatne z gminy Korfantów oraz burmistrz Korfantowa, który objął imprezę patronatem.

Druga edycja Festiwali zakończyła się niespodzianką. Festiwalowe jury także wystąpiło przed publicznością dając pokaz znakomitego wykonania utworów Niemena.

Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, Jolanta Grzegorzewicz oraz dyrektorzy Zespołów Szkolno – Przedszkolnych w Korfantowie, Marek Misztal, oraz w Ścinawie Małej, Joanna Beśka.

Po II Wojewódzkim Festiwalu Piosenek Czesława Niemena pozostał ślad w naszej pamięci i sercu. Już jednak oczekujemy na przyszłoroczne święto, by ponownie delektować się jego twórczością w myśl słów z jednej z jego piosenek: „Idźmy, więc naprzód świadomi pozostawiania za sobą śladów”.

Utworzono: 11.03.2024