XI FESTIWAL PIOSENEK CZESŁAWA NIEMENA
Obchody święta Patrona naszej szkoły kojarzone są głównie z odbywającym się od 11 lat festiwalem Piosenek Czesława Niemena. Jednakże poza tym artystycznym wydarzeniem, obchodzimy Dzień Patrona Szkoły także w sposób oficjalny. 7 marca 2025 r. świętowanie rozpoczęliśmy od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego. Akompaniował nam nauczyciel muzyki – p. Konrad Malendowicz. Następnie p. Jolanta Flakowska oraz p. dyrektor szkoły – Małgorzata Sinicka przybliżyły postać Czesława Niemena zebranym w holu szkoły uczniom i nauczycielom. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu podkreślała olbrzymią rolę wartości w życiu każdego człowieka, o których odważnie śpiewał i głosił nasz Patron. Przypomniała, że Niemen nie bał się mówić o sprawach trudnych – o niesprawiedliwości, samotności, zagubieniu człowieka w świecie pełnym konfliktów. W utworze “Dziwny jest ten świat” przypomniał nam, jak ważne są szacunek i dobroć wobec innych. Jego słowa: “Lecz ludzi dobrej woli jest więcej” to przesłanie pełne nadziei, które do dziś nie straciło na aktualności. Podkreśliła, że jego działalność artystyczna to także przykład odwagi i autentyczności. Niemen nie podążał za modą, ale sam ją tworzył. Eksperymentował z dźwiękiem, łączył rock, jazz i elektronikę, wyprzedzał swoje czasy. Pokazał, że prawdziwa sztuka wymaga pasji i niezależności. Z twórczości Czesława Niemena możemy czerpać wiele wartości. Jego muzyka uczy nas wrażliwości, odwagi bycia sobą i wiary w lepszy świat. Pani Dyrektor zachęciła uczniów, aby jego artystyczna droga stała się dla nich inspiracją do tego, by nie bać się marzyć, szukać własnej ścieżki i nieść w świat dobro.
Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami zgłębiali wiedzę nt. Czesława Niemena i jego twórczości w swoich klasach wychowawczych.
A o 9.30 rozpoczął się XI Wojewódzki Festiwal Piosenek Czesława Niemena. Festiwal, który dostarczył mnóstwo pozytywnych wrażeń, zachwytu, zaskoczenia, a nawet oszołomienia. Ten wachlarz emocji dostarczyły nam występy uczestników, które oceniało niezawodne jury w składzie: p. Marek Misztal, p. Marek Kryjom oraz p. Adam Sinicki.
Na Festiwalu niezmiernie miło było nam także gościć:
Przewodniczącego Rady Miejskiej w Korfantowie – p. Ryszarda Dusia,
Przewodniczącego Komisji Oświaty, Wychowania i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Korfantowie – p. Mariusza Żabińskiego,
Burmistrza Korfantowa – p. Janusza Wójcika,
Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – p. Jolantę Grzegorzewicz
Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawie Małej – p. Joannę Beśkę
Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Włodarach – p. Danutę Babicz - Lewandowską.
Po wysłuchaniu 32 wykonań utworów naszego patrona i po niełatwych obradach jurorów, zostali ogłoszeni zwycięzcy.
W KATEGORII I – solistów ze szkół podstawowych nagrodzeni zostali:
miejsce – Aleksandra Bugajska – z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Musioła w Opolu, wykonała utwór „Nim przyjdzie wiosna”
miejsce – Piotr Andrzejewski – ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Sportowymi
im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie, wykonał utwór „Pod papugami”
miejsce – Anna Mydlarz - z Prywatnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Nysie, wykonała utwór „Nim przyjdzie wiosna”
Wyróżnienie otrzymali:
Lena Bryja – ze Szkoły Podstawowej w Krasiejowie, wykonała utwór „Płonąca stodoła”
Lena Gajewska – z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego we Włodarach, wykonała utwór „Domek bez adresu”
Anna Kaleta – z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Łambinowicach, wykonała utwór „Dziwny jest ten świat”
W KATEGORII II – zespołów nagrodzeni zostali:
miejsce – zespół „Śpiewające Trio” z Prywatnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Nysie wykonujący utwór „Sen o Warszawie”
miejsce – zespół „Studio Piosenki Korfantów” z MGOKSiR w Korfantowie, wykonujący utwór „Sen o Warszawie”
miejsce – zespół „Kationy” z Gminnego Centrum Kultury w Białej, wykonujący utwór „Ach, jakie oczy”
Wyróżnienie otrzymali:
Zespół PRESTO z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawie Małej, wykonujący utwór „Mamo, nasza mamo”
Duet Wiktoria i Weronika Kufalska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Czesława Niemena w Korfantowie za wykonanie utworu „Mamo, nasza mamo”
W KATEGORII III – solistów szkół ponadpodstawowych
miejsce – Hanna Wywrot z Zespołu Szkół w Tułowicach za wykonanie utworu „Ach, jakie oczy”
miejsce – Marcel Linek z Zespołu Szkół w Tułowicach za wykonanie utworu „Jaki kolor wybrać chcesz”
Po nagrodzeniu ww. uczestników Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Czesława Niemena w Korfantowie, a jednocześnie Prezes Fundacji 65. im. Tatiany Krzywickiej „Marzenie” z ramienia fundacji wręczyła nagrody GRAND PRIX w wysokości 100$ dwóm uczestnikom konkursu – Lenie Bryi i Piotrowi Andrzejewskiemu . Leno, Piotrze - spełniajcie swoje marzenia!
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Pragniemy raz jeszcze gorąco podziękować wszystkim osobom: zaangażowanym w organizację Festiwalu Piosenek Czesława Niemena, uczestniczącym w nim oraz wspierającym to wydarzenie.
Do zobaczenia za rok!